{{next.header}}
Foto: Timmy Lundegård
Även om höstlöven har börjat att falla så har Visbytravet fem tävlingsdagar kvar innan säsongens slut. På tisdag körs den nästkommande, där det bjuds på en tävlingsdag med en bred blandning av hästar från olika hemmabanor. Bland
hemmalagets vinstchanser så kommer Bengt-Åke Larsson att finnas på plats med dubbla chanser på tävlingsbanan. 81-åringen har i år haft sin bästa tränarsäsong på länge, vilket såklart glädjer tränaren.
- Tidigare så har jag inte haft så pass många bra starthästar till start. Till i år så blev det hipp som happ att jag fick in två hästar till stallet i träning från bekanta. Dels femåriga Walkabout C.L. som gjort en del starter sedan tidigare, men även tvååriga Famous Shadow som laddar för premie. Båda ska dessutom ut på banan nu på tisdag, det blir roligt.
Stallet har stått för två segrar under året, där både Night Fever och nykomlingen Walkabout C.L. har tagit sina första segrar. Även om Night Fever, enligt Bengt-Åke, är svårbedömd och aldrig går att placera i loppen på förhand, så var tränaren mer segersäker på att det skulle bli ett första pris med Walkabout i somras.
- Jag sade tidigt till ägaren att om jag hade fått spelat 1000 kronor vinnare på Walkabout till den dagen, så hade jag gjort det. Han kändes bra den dagen och jag sade till Micke Stjernström som körde att om han kör till ledningen och bara fortsätter framåt så kommer han att vara först i mål.
Efter att tisdagens tävlingar har gått i mål så kommer stallet även att ha en premiehäst till start. Tvååriga Famous Shadow har samma mamma som Walkabout C.L., en häst som Bengt-Åke har varit med sedan födseln.
- Den enda likheten mellan Walkabout och Shadow är att båda alltid är rädda för saker utanför banan när man kör dem, säger Bengt-Åke som berättar om namnet ”Famous Shadow”.
- Mamman fick kolik och släppte fölet så vi lånade en märr som hade tappat sitt föl, som kunde ta hand om vårat föl. Det gick bra, han följde märren men kunde inte släppa henne. Därav namnet Shadow som betyder skugga.
”Det ska inte bli någon vansinneskörning”
Efter den förra tävlingsdagen så åkte Bengt-Åke Larsson hem med en andra och en fjärde plats till stallet. Säsongen har visat sig positiv för den rutinerade tränaren som gästar hemmabanan på nytt under tisdagen. Två hästar kommer till start, där båda kommer att tävla med skor.
- Vi sparar på hovarna så båda kommer att gå med skor runt om.
Walkabout C.L. (Lopp 1) är lite uppanmäld men är en häst som bara springer. Jag tränar hästen mot V75 i höst och anmäler uppåt för att hästen ska få en hårdare rutin. Eva kommer nog att köra en bit från start men det ska inte bli någon vansinneskörning, så jag tror inte att vi får behålla ledningen. Får han en lucka från säg tredje invändigt så kan han gå bra till slut. Blir han bland de fem främsta här så har han gjort ett bra lopp.
Night Fever (Lopp 2) är alltid svårbedömt. Han är snäll och duktig på allt annars men just till loppen så går det aldrig att säga på förhand vad han blir i loppen. Jag hoppas mestadels på att han får ett snällt lopp på tisdag. Senast så körde vi första gången med rycktussar, jag har däremot inte bestämt om vi kör med dem den här gången.
Text & Foto: Timmy Lundegård
Publicerad måndag 16 september 2024. info@visby.travsport.se